ZWROT TOWARÓW W SPRZEDAŻY WYSYŁKOWEJ

Data artykułu: 20 grudnia 2018 r.

ZWROT TOWARÓW W SPRZEDAŻY WYSYŁKOWEJ

Okres przedświąteczny, jak co roku, wiąże się ze wzrostem ilości zamówień dokonywanych przez Internet. W czasie tych radosnych przygotowań do wspólnego świętowania firmy kurierskie zatrudniają dodatkowy personel mający uporać się ze wzmożonym zapotrzebowaniem na ich usługi. Część klientów jednak rezygnuje z zakupionych towarów i decyduje się je odesłać z powrotem do sklepu. Dzięki obowiązującym przepisom, konsumenci po dokonaniu zakupu przez Internet mają prawo do odstąpienia od umowy przed upływem 14 dni, bez podania przyczyn. Jakie konsekwencje mają takie działania i jakie warunki powinny zostać spełnione, aby z punktu widzenia sprzedającego taki zwrot został prawidłowo rozliczony na potrzeby urzędu skarbowego?

Problematyczną kwestią może być samo biznesowe podejście do dopuszczalności i sposobu przeprowadzania zwrotów towarów. Sprzedawca, zgodnie z etyką biznesu, powinien dążyć do usatysfakcjonowania swojego klienta dokonaniem szybkiego zwrotu należności. Z drugiej jednak strony, nie może on dopuścić do sytuacji, w której zwróci pieniądze przed otrzymaniem z powrotem sprzedanego towaru. Podstawowym i niezbędnym do poprawnego przeprowadzenia procesu zwrotu aspektem, determinującym bezpieczeństwo dokonywanej transakcji, jest rzetelna dokumentacja. Co jednak powinno się w niej znaleźć, aby mogła ona stanowić prawny dowód dla celowości dokonania korekty przychodu?

Podstawą jest rzetelna dokumentacja

Przede wszystkim, należy zatroszczyć się o otrzymanie od klienta potwierdzenia dokonania zakupu. W oficjalnych i obowiązujących stanowiskach podkreśla się, że dokumentem potwierdzającym sprzedaż towarów jest nie tylko tradycyjna faktura czy popularny paragon, ale może nim być również: wyciąg z terminala, potwierdzenie transakcji z konta bankowego, oświadczenie o zagubieniu paragonu fiskalnego wraz z oświadczeniem dokonania zakupu, a nawet zeznania świadków czy dokument gwarancji podbity przez sprzedawcę.

Kwestia udokumentowania faktu dokonania samego zakupu przez konsumenta powinna więc okazać się bezproblemową i nie budzącą dalszych wątpliwości. Kolejnym krokiem na drodze do poprawnego zaewidencjonowania zwrotu będzie otrzymanie od konsumenta oświadczenia o odstąpieniu umowy. Ten dokument ma dość prostą do sporządzenia formę. Wzór formularza stanowi załącznik do ustawy o prawach konsumenta (Dz. U. z 2017 r. poz. 683, 2361, z 2018 r. poz. 650). W takim oświadczeniu muszą znaleźć się podstawowe dane o stronach i istocie dokonanej wcześniej transakcji oraz informacja o woli odstąpienia od umowy.

Posiadając komplet niezbędnych dokumentów sprzedający ma pewność, że dokonany zwrot zostanie poprawnie zaewidencjonowany, a jego postępowania nie będą budziły zastrzeżeń organów podatkowych. Co jednak z możliwością dokonania korekty przychodu dla celów podatkowych, skoro sprzedawca będzie zmuszony do zwrotu otrzymanej wcześniej zapłaty?

Korekta przychodu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, moment dokonania koniecznej korekty przychodu spowodowanej zwrotem należności, jest wyznaczony na dzień rzeczywistego przyjęcia zwrotu zakupionych towarów. W dniu, w którym klient zwróci towar, powinna zostać wystawiona faktura korygująca. Wpłynie więc ona na okres rozliczeniowy zgodny z datą jej wystawienia, a nie poprzedni, obowiązujący dla momentu sprzedaży.

Ta zasada jest jedyną obowiązującą, bez wyjątków dla niestandardowych sytuacji. Nawet jeśli w danym okresie rozliczeniowym przedsiębiorca nie uzyska przychodów, a będzie zobligowany do wystawienia faktury korygującej, jest zobowiązany do jej wystawienia i efektywnie zwiększenia w ten sposób kosztów. Wystawiane faktury korygujące nie powinny być wstecznie datowane nawet w sytuacji, gdy odnoszą się do przychodów uzyskanych w roku poprzednim.

W grudniu zainteresowanie zakupami online jest zdecydowanie większe niż w jakimkolwiek innym miesiącu. Należy więc być przygotowanym na zapewnienie swoim klientom warunków umożliwiających szybki i bezproblemowy zwrot zakupionych towarów. Życzymy wszystkim czytelnikom wesołych, spokojnych i spędzonych w gronie najbliższych świąt Bożego Narodzenia, a w nadchodzącym 2019 roku wzmożonej ilości zamówień dokonywanych online i minimalnej ilości zwrotów!

Zobacz podobne

Kontrole cen transferowych: NSA nakazuje organom coraz bardziej merytoryczne podejście, w tym stosowanie Wytycznych OECD

29.08.2018 r.

Rewolucyjna zmiana, czy powolna ewolucja? Ustawodawca od dłuższego czasu stara się uszczelnić system kontroli cen transferowych. Najlepszym tego przykładem jest niedawna interpretacja ogólna Ministra Finansów (omówienie interpretacji). Jednak Minister nie jest w tym dążeniu osamotniony, co potwierdza wyrok NSA z dnia 20.06.18 (II FSK 1665/16). Specjaliści zgodnie twierdzą, że pomimo, że nie jest to przełomowy […]

Przekazanie nieruchomości udziałowcowi w ramach wynagrodzenia za umorzone udziały oraz w ramach dystrybucji majątku likwidacyjnego – powstanie przychodu po stronie spółki.

02.07.2018 r.

Umorzenie udziałów to instytucja uregulowana w art. 199 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH), polega na ich unicestwieniu w sensie prawnym, tj. zakończeniu ich bytu prawnego i wygaśnięciu wszystkich związanych z nimi praw udziałowych. KSH wyróżnia trzy rodzaje umorzenia udziałów: umorzenie dobrowolne – następujące za zgodą udziałowca, którego udziały podlegają umorzeniu, umorzenie przymusowe – następujące bez […]

Pozostałe wpisy autora

Czy panele słoneczne są opodatkowane podatkiem od nieruchomości?

14.01.2019 r.

Już w  2013 r. pojawiły się pierwsze oficjalne stanowiska w zakresie opodatkowania paneli fotowoltaicznych podatkiem od nieruchomości. Wtedy to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13671/13 oświadczyło, że instalacje fotowoltaiczne powinny być klasyfikowane jako urządzenia budowlane i tym samym budowle, które z zasady są opodatkowane stawką 2% podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów podkreślało […]

Kontrole cen transferowych: NSA nakazuje organom coraz bardziej merytoryczne podejście, w tym stosowanie Wytycznych OECD

29.08.2018 r.

Rewolucyjna zmiana, czy powolna ewolucja? Ustawodawca od dłuższego czasu stara się uszczelnić system kontroli cen transferowych. Najlepszym tego przykładem jest niedawna interpretacja ogólna Ministra Finansów (omówienie interpretacji). Jednak Minister nie jest w tym dążeniu osamotniony, co potwierdza wyrok NSA z dnia 20.06.18 (II FSK 1665/16). Specjaliści zgodnie twierdzą, że pomimo, że nie jest to przełomowy […]

Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, ale niezbędne do korzystania z Newslettera. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest ADVICERO TAX SP. Z O.O.; e-mail: office@advicero.eu. Dane osobowe zawarte w powyższym formularzu będą przetwarzane w celu realizacji usługi Newsletter.