Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w zakresie formularzy CIT-TP oraz PIT-TP

Data artykułu: 30 lipca 2018 r.

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w zakresie formularzy CIT-TP oraz PIT-TP

Na początku lipca Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wersje formularzy CIT-TP oraz PIT-TP, o czym informowaliśmy już na naszym blogu: http://advicero.eu/nowe-wersje-formularzy-pit-tp-oraz-cit-tp/. Przypomnijmy, że wcześniej na stronach Ministerstwa Finansów pojawiły się obszerne wyjaśnienia dotyczące tych formularzy. Co prawda zostały one wydane w powiazaniu z poprzednią wersją formularzy, ale informacje w nich zawarte nie straciły na aktualności.

Wyjaśnienia MF zaprezentowane zostały w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ), a dokument można znaleźć pod adresem: https://www.finanse.mf.gov.pl/cit/ceny-transferowe1/wyjasnienia-i-komunikaty1/-/asset_publisher/Id8O/content/id/6408363.  Z pewnością należ uznać to za dobry ruch ze strony administracji, która stara się ułatwić podatnikom wypełnianie nowych obowiązków dotyczących raportowania w zakresie cen transferowych.

Publikacja Ministerstwa Finansów zawiera zarówno ogólne wyjaśnienia dotyczące formularzy CIT-TP oraz PIT-TP, jak i bardziej szczegółowe informacje. Na wstępie możemy dowiedzieć się między innymi:

  • Czym są nowe formularze?
  • Jakie cele przyświecają nowym regulacjom oraz jakie są motywy wprowadzenia nowych metod raportowania CIT-TP oraz PIT-TP?
  • Kogo dotyczą nowe obowiązki?
  • Jakie rodzaje informacji należy wykazać?
  • Jaka jest podstawa prawna tych zmian?

Nowa metoda raportowania ma pozwolić administracji podatkowej na pozyskanie od podatników wybranych informacji dla potrzeb analizy ryzyka w zakresie cen transferowych. Celem jest bowiem zwiększenie efektywności typowania podatników do kontroli. W związku z tym zakres wymaganych informacji (sposób wypełnienia formularzy) może okazać się problematyczny dla podatników.

Na szczęście w wyjaśnieniach Ministerstwo Finansów nie ograniczyło się jedynie do ogólników, ale odpowiedziało również na szczegółowe pytania zadawane przez podatników. Publikacja MF zawiera odniesienia do poszczególnych sekcji formularzy (wg poprzednich wzorów) i wyjaśnienia w zakresie wątpliwości z nimi związanych (w publikacji znajdują się odpowiedzi na ponad 30 pytań najczęściej zadawanych przez podatników).

Warto jednak zauważyć, że pytania i odpowiedzi zawarte w publikacji MF mają jedynie charakter informacyjny, a zatem nie stanowią ani interpretacji, ani ogólnych wyjaśnień przepisów prawa podatkowego (objaśnień podatkowych) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Należy również pamiętać, że zgodnie z nowymi regulacjami podatnicy mają obowiązek złożyć po raz pierwszy formularze PIT/TP i CIT/TP do końca września 2018 r.

Zobacz podobne

Bez faktury nie odliczysz VAT – opinia Rzecznika TSUE

13.06.2018 r.

30 maja 2018 roku Rzecznik TSUE przestawił opinię, stosownie do której podatnik niebędący w posiadaniu faktur zakupowych, nie może dokonać odliczenia VAT na podstawie oszacowania kosztów w ramach ekspertyzy sądowej (Opinia Rzecznika Generalnego TSUE z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie nr C-664/16 Lucreţiu Hadrian Vădan V Agenţia Naţională de Administrare Fiscală — Direcţia Generală […]

Nowe wersje formularzy PIT-TP oraz CIT-TP opublikowane

23.07.2018 r.

Ministerstwo Finansów w dniu 5 lipca 2018 r. poinformowało o publikacji nowych formularzy CIT-TP oraz PIT-TP. Zmienione wzory uproszczonych sprawozdań zostały zawarte w dwóch rozporządzeniach: rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 lipca 2018 r. w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1301), rozporządzeniu […]

Pozostałe wpisy autora

Dłuższe terminy na złożenie dokumentacji cen transferowych?

19.02.2018 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało w ostatni piątek, że prowadzi prace zmierzające do zmiany terminów na złożenie dokumentacji cen transferowych za lata 2017 i 2018. Zgodnie z komunikatem na stronie internetowej MF, z uwagi na docierające do Ministerstwa informacje o problemach podatników z wywiązaniem się z obowiązków dokumentacyjnych w ustawowym czasie, resort postanowił wydać rozporządzenie wydłużające obowiązujące […]

Nowelizacja ustawy o OZE

28.05.2018 r.

26 marca 2018 do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Zmiany wprowadzane przez omawiany projekt mają w założeniu wesprzeć realizację przez Polskę zobowiązań unijnych w zakresie energii i klimatu oraz zagwarantować utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki. Ponadto są one odpowiedzią na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie […]

Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, ale niezbędne do korzystania z Newslettera. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest ADVICERO TAX SP. Z O.O.; e-mail: office@advicero.eu. Dane osobowe zawarte w powyższym formularzu będą przetwarzane w celu realizacji usługi Newsletter.