WSZYSCY POWINNIŚMY ROBIĆ PODATKOWE DUE DILIGENCE !!!

Data artykułu: 19 kwietnia 2018 r.

WSZYSCY POWINNIŚMY ROBIĆ PODATKOWE DUE DILIGENCE !!!

Wczoraj zapadł bardzo ważny Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Nie jest do końca podatkowy ale ma ogromne znaczenie dla podatków, podatkowców i podatników, szczególnie w zakresie transakcji.

Otóż TK stwierdził, że organy podatkowe, na zasadzie analogii legis mogą korzystać z instytucji skargi pauliańskiej.

Jest to instytucja uregulowana w art. 527 § 1 Kodeksu Cywilnego pozwalająca prowadzić egzekucję z majątku, którego dłużnik wyzbył się w celu uniknięcia egzekucji.

Przekładając na realia podatkowe, nabywając majątek od podatnika posiadającego zaległości przejmujemy ryzyko egzekucji z tego majątku (nabycia może zostać uznane za bezskuteczne wobec Urzędu).

Co ciekawe, przed taką odpowiedzialnością raczej nie uchroni żadne zaświadczenie, co więcej skargi pauliańskiej można użyć nawet w odniesieniu do wierzytelności przyszłych.

Wydaje się, że jedyny sposób zabezpieczenia się przed ryzykiem odpowiedzialności za zaległości zbywcy to solidne due diligence.

Czekamy z niecierpliwością na uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 kwietnia 2018 r. sygn. K 52/16.

Link do orzeczenia: http://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/wyroki/art/10112-dochodzenie-naleznosci/

Zobacz podobne

Śniadanie podatkowe – kontrole podatkowe – 10.04

05.04.2018 r.

W imieniu kancelarii podatkowej Advicero Tax serdecznie zapraszamy na śniadanie podatkowe pt.:                                            👉  Co nowego w kontrolach podatkowych?   które odbędzie się w biurze Advicero Tax w Warszawie (ul. Moniuszki 1A, 9p.) w terminie: 10 […]

Polskie organy podatkowe będą uprawnione do blokowania rachunków bankowych podatników – wprowadzenie tzw. STIR w Polsce

24.04.2018 r.

Od stycznia 2018 roku w Polsce wprowadzono tzw. STIR - System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej. System jest zbiorem algorytmów wprowadzonych w celu analizy danych przekazywanych obowiązkowo przez instytucje finansowe (w tym banki) do polskich organów podatkowych. Celem wdrożenia tego systemu jest identyfikacja podatników unikających opodatkowania, a co za tym idzie zmniejszenie luki w podatku VAT poprzez […]

Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, ale niezbędne do korzystania z Newslettera. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest ADVICERO TAX SP. Z O.O.; e-mail: office@advicero.eu. Dane osobowe zawarte w powyższym formularzu będą przetwarzane w celu realizacji usługi Newsletter.