Rozszerzenie zakresu obowiązku dostarczania JPK_VAT

Data artykułu: 31 lipca 2018 r.

Rozszerzenie zakresu obowiązku dostarczania JPK_VAT

Z dniem 1 lipca 2018 weszły w życie przepisy prawne rozszerzające zakres obowiązków związanych z dostarczaniem Jednolitych Plików Kontrolnych na potrzeby Urzędów Skarbowych. Z tym dniem kolejne struktury (obok obowiązkowej JPK_VAT) zostały aktywowane jako przekazywane na żądanie Organów Skarbowych w trakcie kontroli.

Pliki te to:

  1. JPK_PKPIR dla przedsiębiorców prowadzących księgę przychodów i rozchodów
  2. JPK_EWP dla przedsiębiorców prowadzących ewidencję przychodów przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  3. JPK_KR dla przedsiębiorców prowadzących ewidencję na pełnych księgach rachunkowych
  4. JPK_MAG dla przedsiębiorców posiadających magazyn/magazyny
  5. JPK_FA dla przedsiębiorców wystawiających faktury sprzedaży
  6. JPK_WB dotyczy rachunków bankowych używanych w ramach prowadzonej działalności.

 

Pliki JPK_PKPIR, JPK_EWP oraz JPK_KR powinny być generowane bezpośrednio z systemu księgowego.

Natomiast JPK_MAG oraz JPK_FA powinien być generowany bezpośrednio z systemu informatycznego obsługującego magazyn lub też systemu w którym wystawiane są faktury sprzedaży.

 

JPK_MAG obejmuje pełne dane o:

- przyjęciach zewnętrznych (PZ)

-wydaniach zewnętrznych (WZ)

-przesunięciach międzymagazynowych (MM)

-rozchód wewnętrzny (RW)

JPK_FA zawiera w chwili obecnej dane o fakturach sprzedaży, ale niewykluczone że w przyszłości zostanie rozszerzona o dane o fakturach zakupu.

JPK_WB jest dostarczane przez banki na żądanie Urzędu Skarbowego.

W związku z powyższym rekomendujemy kontakt z Państwa dostawcami oprogramowania w celu potwierdzenia możliwości wygenerowania plików JPK_MAG oraz JPK_FA w programach stosowanych w Państwa praktyce, na wypadek kontroli podatkowej.

Zobacz podobne

Nowelizacja ustawy o OZE skierowana do Senatu

14.06.2018 r.

Zmiany w CIT przyjęte przez Sejm

21.11.2017 r.

Zgodnie z doniesieniami prasowymi, w dniu 27 października 2017 r. Sejm uchwalił projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z tym, prace nad projektem będą się teraz toczyły w Senacie. Należy przypomnieć, że rządowa wersja projektu skierowana do prac sejmowych zakładała m.in.: zmiany przepisów dotyczących tzw. „cienkiej kapitalizacji”, ograniczenie możliwości […]

Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, ale niezbędne do korzystania z Newslettera. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest ADVICERO TAX SP. Z O.O.; e-mail: office@advicero.eu. Dane osobowe zawarte w powyższym formularzu będą przetwarzane w celu realizacji usługi Newsletter.