Aktualności

Advicero Nexia
Strona główna / Aktualności / Advicero Nexia | E-commerce | Lipiec 2020

Advicero Nexia | E-commerce | Lipiec 2020

  1. Handel detaliczny w Internecie – dane statystyczne, preferencje konsumentów
  2. Usługa internetowa a stawka podatku VAT
  3. Kasy online – zmiana terminu
  4. Kasy online – interpretacje podatkowe
  5. Cyfryzacja a organy podatkowe

1. Handel detaliczny w Internecie – dane statystyczne, preferencje konsumentów

Według danych GUS, w kwietniu 2020 r. sprzedaż detaliczna przez Internet (11,9%) wzrosła prawie dwukrotnie w porównaniu do stycznia 2020 r. (5,6%). Wzrost zainteresowania był spowodowany zmianami wynikającymi z epidemii COVID-19. Pomimo, że w maju 2020 r. odnotowano niewielki spadek (udział sprzedaży przez Internet wyniósł 9,1%), to nadal kształtuje się on na dość wysokim poziomie (w porównaniu do okresu sprzed pandemią).  

Około 73% internatów robi zakupy przez Internet. Jest to wzrost o ponad 10% w porównaniu do roku poprzedniego. Co trzeci internauta wskazuje, że powodem częstszych zakupów przez Internet jest koronawirus. Jednak nie tylko pandemia przyspieszyła rozwój e-handlu. Dostępność do Internetu oraz urządzeń mobilnych pozwalających na robienie zakupów online powoduje, że e-commerce rośnie w siłę. Tylko 3% konsumentów posiadających urządzenia mobilne nie wykorzystuje z ich w celach zakupowych.[1]  

image 1 - Advicero Nexia | E-commerce | Lipiec 2020

Obecna sytuacja na pewno w znacznym stopniu przyspieszyła rozwój e-commerce. Według badań Izby Gospodarki Elektronicznej około 38% badanych zrobiło zakupy przez Internet w czasie epidemii. Dodatkowo należy zauważyć, że konsumenci dokonywali zakupów w większej ilości w celu stworzenia zapasów w obawie przed kwarantanną.

Analizując proces zakupowy konsumenta należy zauważyć, że klienci chętniej korzystają z Internetu na pierwszym etapie dokonania zakupu (tj. poszukiwanie produktów, zapoznanie się z asortymentem sklepów oraz wyszukanie konkretnych przedmiotów). Natomiast wykazują mniejszą skłonność do składania reklamacji lub zwrotu produktu za pośrednictwem Internetu.

Mając na uwadze wzrost znaczenia e-commerce w dzisiejszych czasach, warto zapoznać się z kwestiami podatkowymi dotyczącymi tej branży.

2. Usługa internetowa a stawka podatku VAT

Czy zmiana sposobu świadczenia usługi z tradycyjnego na usługę przez Internet może mieć wpływ na stawkę podatku VAT?

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami w ruchu i dostępie do niektórych obiektów w wyniku epidemii COVID-19, idealnym rozwiązaniem wydaje się przeniesienie większości usług (jeśli to możliwe) do Internetu. Skoro można zamawiać ubrania on-line, to dlaczego nie zorganizować przedstawienia teatralnego przez Internet. Właśnie takie rozwiązanie zostało wdrążone przez wiele teatrów. Przedstawienia teatralne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Niby taka sama usługa tylko przez Internet, ale jednak jest zasadnicza różnica – stawka podatku VAT. W przypadku sprzedaży biletów na przedstawienie teatralne w formie tradycyjnej (oglądanie spektaklu w teatrze) stawka podatku VAT wynosi 8% – Załącznik nr 3 ustawy o VAT. Natomiast w momencie, gdy przedstawienie oglądane jest przez Internet jest to usługa internetowa, która ma stawkę 23% VAT – art. 98 ust. 2 dyrektywy VAT stanowi, że stawki obniżone nie mają zastosowania do usług świadczonych drogą elektroniczną. Dlatego należy mieć również na uwadze to, że przeniesienie swojej działalności do Internetu może mieć również wpływ na aspekty podatkowe.

Tu znajdziesz Interpelację nr 5359 w sprawie stawki podatku VAT od biletów teatralnych na spektakle on-line: http://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=5359

3. Kasy online – zmiana terminu

Więcej czasu na wprowadzenie kas online dzięki Rozporządzeniu Ministerstwa Finansów w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000105901.pdf).

Zgodnie z Rozporządzeniem przedłuża się termin, w którym podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii:

  • dla usług gastronomicznych oraz sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych  przeznaczonych do celów opałowych – termin rozpoczęcia prowadzenia ewidencji o którym mowa w art. 145b ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o VAT przesunięto na dzień 1 stycznia 2021 r.,
  • dla usług fryzjerskich, kosmetycznych, budowlanych, prawniczych i innych wymienionych w Rozporządzeniu – termin rozpoczęcia prowadzenia ewidencji o którym mowa w art. 145b ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o VAT przesunięto na dzień 1 lipca 2021 r.

Z uwagi, że Ministerstwo Finansów szacuje, że 400.000 podatników będzie zobowiązanych do wymiany kas na kasy on-line oraz w związku na obecną sytuację związaną z COVID-19,  podjęto decyzję o przesunięciu terminu.

4. Kasy online – interpretacje podatkowe

Art. 145b ust. 1 ustawy o VAT wskazuje podatników, którzy są zobowiązani do wymiany kas rejestrujących na kasy online. Jednak czytając przepisy nie zawsze mamy pewność kogo wymiana kasy obowiązuje.

26 maja 2020 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną (sygn. 0112-KDIL3.4012.262.2020.1.MŁ) dotyczącą obowiązku stosowania kasy online od 1 lipca 2020 r. Rozważaną kwestią było zobowiązanie do wymiany kasy z elektronicznym zapisem kopii na kasę online od 1 lipca 2020 r. w zakresie działalności sklepiku kinowego. Zdaniem wnioskodawcy nie jest on zobowiązany do wymiany kasy, gdyż nie prowadzi typowej placówki gastronomicznej. Organ podatkowy wskazał, że sklepik kinowy, w którym sprzedawane są m.in. popcorn, natchosy, kawa, herbata należy uznać za punkt gastronomiczny, w związku z tym stanowisko wnioskodawcy zostało uznane ze nieprawidłowe. Placówki gastronomiczne mogą być również prowadzone na obszarze hoteli, moteli, w wagonach kolejowych oraz na statkach pasażerskich. 

5. Cyfryzacja a organy podatkowe.

Zmiany dokonujące się w dzisiejszych czasach nie są tylko widoczne w firmach (praca zdalna) czy preferencjach klientów (większa skłonność do zakupów on-line). W ostatnim czasie także instytucje publiczne musiały dostosować swoje działania do panujących realiów.

Już od dłuższego czasu możemy składać deklaracje czy zeznania podatkowe przez Internet. Coraz częściej można korzystać z możliwości przesyłania dokumentów i kontaktowania się z organami podatkowy za pośrednictwem platformy e-PUAP. W ostatnim czasie, z uwagi na pandemię, pojawiło się wiele rozwiązań, aby załatwić sprawę w urzędzie przez Internet zamiast pojawienia się w instytucji osobiście. Przykładami takich rozwiązań jest:

  • czynny żal składany przez e-PUAP,
  • paragon w postaci elektronicznej po wyrażeniu zgody przez kupującego,
  • propozycja e-Urzędu skarbowego, czyli systemu informacyjno-transakcyjnego, dzięki któremu podatnik będzie mógł załatwić swoje sprawy podatkowe on-line,
  • możliwość przechowywania faktur w formie cyfrowej – interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2020 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.103.2018.11.BG.

Należy zauważyć, że obecne czasy spowodowały, że organy podatkowe są bardziej skłonne do kontaktu przez Internet, co również jest dobre dla przedsiębiorców, którzy z uwagi na prowadzone inwestycje nie zawsze byli w stanie pojawić się osobiście w urzędzie.

Dodatkowo należy zauważyć, że zgodnie z podpisaną Tarczą 4.0. istnieje możliwość przeprowadzenia e-rozprawy w sprawach karnych.


[1] Raport Izby Gospodarki Elektronicznej Omni-commerce

Podobne wpisy